Тематични (883) Изпитни (842) Изходни (631) Междинни (460) Матури (198) Входни (185) Кандидат-студентски (81) Професионални (61) Авторски (39) ново |
Училища Университети |
София (412) Пловдив (166) Варна (94) Русе (42) Учители на линия (2) |
|
|
![]() |
бизнес план на ресторант пицария до 8 страници
курсова работа за бизнес план на ресторант пицария по специалност маркетинг |
бизнес план на ресторант пицария до 8 страницикурсова работа за бизнес план на ресторант пицария по специалност маркетинг
от dilyana.petrova
на 05 сеп 2012
посочени теми:
|
Най-добър отговор - избран на 06 сеп 2012БИЗНЕС ПЛАН НА РЕСТОРАНТ
СЪДЪРЖАНИЕ:
1. Резюме 2. Мисия 3. Визия 4. Цели 5. Маркетингова част 5.1 Анализ на обкръжаващата среда 5.1.1 Анализ на макрообкръжаващата среда 5.1.2 Анализ на микрообкръжаващата среда 5.2 SWOT анализ 5.3 Проучване на пазара 5.4 Сегментиране и позициониране на пазара 5.5 Маркетинг микс 5.5.1 Продуктова политика 5.5.2 Ценова политика 5.5.3 Дистрибуционна политика 5.5.4 Комуникационна политика 6. Организационна част 6.1 Организация на дейността 6.2 Организация на структурата 6.3 Избор на място 6.4 Избор на правна форма 7.Финансова част 7.1 Прогноза за приходите и разходите при най – добрия възможен случай 7.2 Прогноза за приходите и разходите при средни показатели 7.3 Прогноза за приходите и разходите при най – лошия възможен случай
1. РЕЗЮМЕ „Жоромай” е нов средно голям ресторант, разположен в центъра на София, близо до НДК. Седалището на фирмата и фирменият ресторант се намират на адрес ...; тел.: 02/963 85 47; факс: 02/963 85 48; Е-mail: joromai@abv.bg. “Жоромай” ще предлага национална кухня, приготвена от екологично чисти продукти с доказан произход. Изборът на продуктите е продиктуван от желанието на собствениците на фирмата да спазват принципите на устойчивото развитие. В допълнение, освен това ресторантът използва местни суровини, намалявайки вредите върху природата от транспорта.
Меню Менюто ще бъде много опростено, но ще се променя всеки ден. Ние ще поддържаме само малка група ястия, които ще се предлагат всеки ден в менюто, като основната част от ястията /85 %/ ще се поръчват след препоръка от главния готвач. Това ще ни помогне да намалим отпадъците и да планираме покупките и доставките.
Екологични съставки Екологично чистите продукти с доказан произход в нашето меню ще ни позволят да привлечем хората от посочените целеви групи, които разполагат с достатъчно средства за да си позволят лукса да консумират подобни храни.
Национална кухня и рецепти Нашите готвачи ще бъдат подбрани да притежават голяма квалификация и специфична подготовка, за да проявяват калкото се може по-голямо въображение при подреждането и изработването на ястия от различни национални кухни. Ние предвиждаме закупуването на различни традиционни автентични хранителни съставки, които да гарантират истинският вкус на предлаганите ястия от целия свят.
Интериор на ресторанта Хората се нуждаят от интересен живот и интериорът на нашия ресторант ще отразява различни места по света, което ще е друг поглед към ястията, предлагани от нашите готвачи.
2. Мисия “Жоромай” ще бъде едно чудесно място за хранене, комбиниращо интригуващата атмосфера с отличната, вкусна и екологично чиста храна. Ние ще се стремим да създаваме честна печалба за собствениците и мотивиращо работно място за персонала.
3. Визия “Жоромай” ще стартира като самостоятелен, средноголям ресторант. Ние се фокусираме върху екологично чистата и здравословна храна, произведена от продукти с доказан произход. Най-важното за нас е удоволствието, което доставяме на нашите клиенти, а също и нашият финансов успех, като вярваме, че ще го постигнем именно чрез предлагане на висококачествено обслужване и изключително вкусна и питателна храна. Пазарът и финансовите анализи показват, че при стартови разходи от около 170 000 лв. ресторантът ще може да генерира продажби за около 2 600 000 лв. през първата година. През втората и следващите 2-3 години очакваме ръст на продажбите с около 5% годишно. Нашата дългосрочна цел е развитие на дейността и акумулиране на печалбата докато стане възможно отварянето на втори ресторант, а евентуално в по-далечно бъдеще – верига от ресторанти. Годинa.
4. Цели 1. Стартиране на дейността на ресторанта, създаване на добър имидж и набиране на относително постоянна клиентела. 2. Възвръщане на направените инвестиции и реализиране на възможната най-добра печелба 3. Развитие на дейността, реализиране на нарастване на оборота и печалбата с поне 5% през втората и третата година 4. Разкриване на втори ресторант
5. Маркетингова част В тази част ще разгледаме в най – широк аспект маркетинговата стратегия на фирмата. Ще стане дума за маркетинговата ориентация на предприятието, за сегментирането на пазара, за нашите силни и слаби страни. Има информация също така за проучванията, които сме направили, във връзка с този проект, а също така и анализ на микро и макро – обкръжаващата среда.
5.1 Анализ на обкръжаващата среда В тази част от бизнес плана, ще Ви запознаем с всички фактори условия, които оказват влияние на нашето предприятие. Те са две големи групи.
5.1.1 Анализ на макрообкръжаващата среда В тази група влизат всички фактори, които окзват влияние върху предприятието, но то не може да им повлияе. § На първо място идват демографските фактори. Направихме проучване и установихме, че в региона на центъра на София пребивават повече млади хора и тези на средна възраст и във връзка с това проучване определихме и нашите целеви групи клиенти. На база на демографските промени ще се променя и броят на потенциалните клиенти всяка година. § Икономически фактори – те също оказват влияние на предприятието. Съобразно доходите си ние трябва да заплащаме ежемесечни данъци. Също така установихме, че има ръст на минималната работна заплата, което предполага по – високи разходи за заплати. § Политически фактори и условия – тези фактори са особено важни, тъй като нашето предприятие ще трябва да се съобразява със законовата и правната уредба на страната, за да не се получат пререкания със закона. § Климатични и географски условия – те влияят на дейността на предприятието. След направено проучване установихме, че нашето местоположение предполага не много високи температури през лятото, поради близкото разположение до планината Витоша, но въпреки това трябва да бъдат осигурени охладителни системи, за да бъдат доволни нашите клиенти. През зимата трябва да се подсигури много добро отопление, за да се чувстват уютно и комфортно нашите клиенти. § Социални фактори и условия, бит и култура – съсласно направени проучвания, установихме, че хората тук в София разчитат и харесват много националната си кухня и ние ще осигурим възможно най – голяма разнообразие от български ястия. Разбира се има почитатели и на чуждестранната кухня, които също ще останат задоволени. § Екологични фактори и условия – ние сме се погрижили в голяма степен да не замърсяваме околната среда прекалено много, тъй като използваме екологично чисти, органични продукти, които се разграждат и не се получава излишно замърсяване. § Технологични фактори и условия – ние избираме нашата техника да бъде от най – висок клас, за да можем да осигурим невероятната храна на нашите клиенти. Наистина ще трябва да се направят по – големи разходи, но сме предвидили всичко. § Конкуренция – ние ще се постараем да елиминираме нашите клиенти с перфектни условия, които ще им предоставим. Отначало ще бъде трудно, но с една добре реализирана рекламна кампания, всичко ще се получи.
5.1.2Анализ на микрообкръжаващата среда В тази група влизат всички фактори, които оказват влияние на предприятието, но и то може да им повлияе. § Доставчици – направили сме проучване на всички доставчици, и ще изберем тези, които са коректни към нас, т.е. не закъсняват с доставката, нямаме проблеми във финансово отношение и разбира се да ни доставят всичко, което сме поръчали, без липси. § Клиенти – ориентирали сме се към няколко групи клиенти. Нашата стратегия е да представим на потребителите най – доброто. Несъмнено с течение на времето клиентите на ресторанта ще се увеличават, ако са доволни от нас. § Имидж – тук планираме една рекламна кампания, с която ще целим нашата популярност да расте. Имиджа също ще расте, тъй като хората ще остават доволни. Всеки като е доволен от нещо, го препоръчва и на друг, така че ние ще разчитаме и на самите ни клиенти. Чрез тях да растат продажбите, имиджа и съответно нашата печалба.
5.2 SWOT анализ Нашите конкурентни предимства са: § разположението на заведението – в идеалния център на София, където са съсредоточени бизнес и културните контакти на преобладаващата част от хората от целевите групи; § разнообразното меню, което ще предлагаме; § атмосферата на заведението, която ще създадем; § високата квалификация на персонала и отличното обслужване, което ще предложим на нашите клиенти.
Недостатъците ни, в сравнение с нашите конкуренти са: § един от недостатъците ни е, че сме все още нови на пазара и нямаме нужният имидж. Това предимство на другите може много бързо да бъде компенсирано с една ефективна рекламна кампания.
5.3 Проучване на пазара
Собствениците вярват, че пазарът, към който се ориентират, може да бъде сегментиран на четири различни групи. Първата група условно може да бъде наречена „богати самотници”. Втората включва заможни семейства (със среден доход около и над 2500 лв. на месец). Третата група са младежи, търсещи специфична обстановка и уют. Четвъртата група включва поклонниците на здравословното хранене. Разположението на ресторанта в културния и бизнес център на София, дава основание да предполагаме средна ежедневна натовареност на ресторанта около 60%. Направихме проучване на пазара, съобразно нашите целеви групи клиенти.
5.4 Сегментиране и позициониране на пазара
Макар, че в България трудно могат да се намерят големи богаташи, все пак има хора с достатъчно висок доход (около и над 2500 лв. на месец), които могат да си позволят да посещават луксозни заведения от типа на „Жоромай”. Както вече беше посочено, анализът на пазара беше направен с оглед четири групи потенциални клиенти като обединяващите параметри при тях са именно високите доходи и желанието им да прекарат приятни мигове в приятна компания с приятна храна пред себе си.
Богати самотници Повечето от самотните богаташи в наше време се занимават в областта на техниката, и особено с Интернет. Техният живот се ограничава до техните web – страници, кодовете, които пишат, и хората, които им помагат да вземат решенията в този ограничен свят. Те са взаимозависими, но искат да излязат от тези рамки, за да харчат парите, които са натрупали. Тъй като тяхното богатство е спечелено сравнително леко, те много лесно също така се и разделят с тези пари – те харчат големи суми за ядене и пиене.
Богатите семейни двойки Този тип клиенти обръщат внимание на външния си вид, карат луксозни коли и копнеят за чувството да са част от социалните кръгове, които променят света – дори и по различен начин, отколкото през техните младежки златни години. Ние ще трябва да се приспособим към тяхната екологична идеология и да участваме в благотворителните им акции, за да им помогнем да се разделят с голямата част от парите си.
Млади щастливи двойки Ресторантът ще предлага атмосфера, която ще стимулира хората правят своите любовни срещи и канят своите партньори. Няма да е неприятно за другите, защото ресторантът ще се старае да стане място за социализация, където хората се срещат едни с други и развиват своите познанства. Тези млади двойки изкарват достатъчно и харчат разумни суми за изискана храна и напитки.
Поклонници на здравословното хранене и диетите Менюто, предлагащо храна от естествен произход, екологично чиста и от гарантирани източници ще бъде комбинирана и с нискокалорични, диетични и др. подобни блюда.
Предполагаемите цифри относно броя на потенциалните клиенти за година (общо и по групи), са представени в таблицата. Процентите на годишния ръст са хипопетични (на база демографски промени).
5.5 Маркетинг микс
5.5.1 Продуктова полотика Жоромай предлага ще на своите клиенти модерно и приятно място, великолепна храна в чудесна обстановка. Менюто ще включва подбрани ястия от различни национални кухни и богат избор на качествени вина и напитки. Прогнозите на “Жоромай” ООД са, че по-голямата част от клиентите ще следват предложенията и препоръките на главния готвач при избора на храна. Ястията от различните национални кухни ще се предлагат на посетителите с цел богато и нестандартно меню. В ресторанта ще се предлага здравословна храна, отчитайки тенденцията, обща за ресторантьорството в наши дни, да се обръща повече внимание на рационалното хранене. Планираме да осигурим перфектно обслужване за всички клиенти, което неминуемо ще доведе до успех. Ще приложим непрекъснато разширение на продуктовите групи, с цел привличане на повече клиенти с различни предпочитания и изисквания. И съответно ще елиминираме продуктите, които не вървят добре.
5.5.2 Ценова политика Нашата ценова политика ще е главно ориентирана към търсенето. Ако търсенето е високо, цената ще се повишават . Ако търсенето спадне, съответно и цените ще намаляват. Ще приложим, временно ценово диференциране, т.е. когато даден продукт върви добре, да расте цената, и обратно. Важен елемент от ценовата политика е калкулаторно изравняване, т.е. стоки, които са обременени от допълнителни високи разходи, да се продават с по – висока надценка. Стоки, които са по – облекчени от разходите, се продават с по – ниска надценка върху разходите. Методът на ценообразуването ще е себестойност + печалба, като както посочехме по – нагоре, за продуктите, с повече разходи, надценката ще е по – голяма, и обратно.
5.5.3 Дистрибуционна политика Организацията на пласмента включва избор на: § Канали за пласмент § Система за пласмент § Търговска агентура
Ние сме определили канала за пласмент да бъде директен. Това означава, че доставките ще се извършват директно, без посредници. Директният пласмент ще бъде централизиран и контактите с доставчиците ще се осъществяват от търговски пътници. Ние сме взели също така и нужните решения за осъществяване на физическата дистрибуция. Ето какво беше нужно да решим: § Организация на транспортирането – транспортр(ирането ще се осъществява с чужд транспорт, при минимални разходи § Организация на складовото стопанство – контролът на качеството и количествата на продуктите, доставени в склада ще бъде много строг, за да не се допускат неточности. § Оптимизация на обслужванито
Особено важни при продажбите са краткото време за доставка, сигурността на доставките и доброто обслужване. Просрочването на времето за доставка води до допълнителни разходи. Също така трябва да бъде преценено и много добре нужното количество продукти за да не се получават извънредни загуби на продукти. 5.5.4 Комуникационна политика
Комуникационната политика има за задача да информира за продукта определените целеви групи купувачи и да предизвика у тях желанието за потребление. § Пласмент – чрез различни стимули (най – вече отстъпки) да се постигне положително отношение на обществените среди и потребителите към нашата фирма и продукти. § Снабдяване – доставчиците трябва да бъдат стимулирани за навременно снабдяване на предприятието с необходимите суровини и материали. § Персонал – целта е да се привлекат квалифицирани специалисти на необходимите ни длъжности, както и в последствие да се задържат на работа във фирмата с по – добро заплащане. Ето какъв е и нашият план за персонала:
Нашите планове за персонала предполагат да инвестираме в млад, но високо квалифициран и мотивиран екип. Ще бъде предложено високо заплащане, но и изискванията ще бъдат изключително високи.
В таблицата са представени основните категории персонал, бройките и евентуалните стартови заплати, които ще бъдат предложени.
Увеличение на броя на персонала не се предвижда до момента, до който не се отвори втория ресторант на фирмата. Предвижда се ръст на заплащането, който ще бъде съобразен с качеството на работата.
Рекламна стратегия В най – общи линии, нашата цел ще е да популяризираме нашият ресторант и нашите ястия, колкото е възможно повече. Най – вероятно ще използваме реклама по телевизията, вестниците и радиото. Възможно е и да се направят рекламни листчета, които да се раздават на най – оживените места в столицата. За целта ще наемем временно още няколко души персонал. Рекламата ще е насочена към клиентите от нашите целеви групи. Отначало ще се използва въвеждаща реклама, с която да въведем фирмата и продуктите ни на пазара. След това, като добием нужната популярност, ще използваме поддържаща и напомняща реклама, с която да се задържат равнищата на продажбите, пласментът и съответният пазарен дял. За разграничаване и защита от конкуренцията ще се използав т. нар. стабилизираща реклама. Надяваме се в крайна сметка да бъдат постигнати главните цели – разширяване на пазарния дял и увеличаване на продажбите и пласмента. Това са икономическите цели на рекламата. Неикономическите са:
§ Обхващане на възможно най – голям брой потребители § Въздействие на рекламата § Запомняне на рекламата
6. Организационна част
В тази част от бизнес плана ще опишем как ще бъде организирана дейността на фирмата.
6.1 Организация на дейността
“Жоромай” ООД е регистрирана от двама съсобственици – Петьо Величков и Кирил Пенев. Те ще бъдат пълноправни управляващи на дружеството като Петьо Величков ще бъде генерален мениджър, защото притежава обширен управленски опит в организации с персонал между 6 и 45 служители, а Кирил Пенев ще отговаря главно за всички финансови и счетоводни операции. Той има 7-годишен опит като сертифициран счетоводител във фирма “Тропикана” ООД. Ще бъдат формирани 4 отдела – Маркетингов, Счетоводен, Административен и Търговски, отдел Работа с клиенти, отдел Обслужване на клиенти като всеки отдел ще си има собктвен мениджър. Всички мениджъри на отдели ще бъдат подчинени на главния мениджър на фирмата. По отношение на централизация или децентрализация, предприятието ще бъде децентрализирано. Решенията няма да се взимат само от управителя, а може и от пом. Управителите, ако са упълномощени за това от управителя. По – краткият път за вземане на решения, ще дава възможност за по – бързо и адекватно реагиране на промените и проблемите.
6.2 Организация на структурата Ние избрахме многолинейната система. Тя води до по – голяма гъвкавост и възможност един сътрудник да бъде натоварен едновременно с няколко задачи, което води до намаляване на разходите за заплащане. Недостатък е, че на един работник могат да бъдат възлагани противоречиви задачи.
6.3 Избор на място Ние избрахме място за нашият ресторант в центъра на София. Преценихме, че там ще бъде идеалното място, тъй като там са съсредоточени ежедневно най – голям брой хора, и съответно броят на потенциалните ни клиенти е по – голям. Недостатък е, че наемът на помещението е твърде висок, но това е нормално за неговото местоположение.
6.4 Избор на правна форма Ресторантът работи като дружество с ограничена отговорност, собственост на своите учредители. При учредяването е внесеи записан капитал на собствениците – 120 000 лв. Изтеглен е кредит от 50 000 лв., гарантиран от Агенция за малкия бизнес. Избрахме дружеството да бъде ООД (Дружество с ограничена отговорност) поради следните предимства: § Ограничена отговорност на съдружниците, съобразно техните дялове § Намалена публичност на ООД, в сравнение с АД § Предимство за участие на членовете на семейството, тъй като е много ниска минималната вноска § Възможно е учредяване на ЕООД § Широки права на съдружниците, по отношение на участие и контрол
Все пак ООД има и някои недостатъци: § Данъчно облагане като капоталово дружество § Строги законови изисквания при увеличаването, респективно намаляването на дружествения капитал § Задължителен основен капитал 50000 § Задължителна публичност
7. Финансова част В тази част от бизнес плана ще представим прогнозните финансови резултати за 3 възможни случая – много добър, среден и много лош.
Стартиране на фирмата За нуждите на ресторанта е взето под наем помещение от 250 м2. То е обзаведено и оборудвано за ресторантски цели и се нуждае от козметичен ремонт и интериорни подобрения. Предвижда се ресторантът да разполага с около 80 места (20 маси). Финансирането на дейността ще се осъществи с капитал на собствениците – 120 000 лв. и кредит – 50 000 лв. Тези парични средства ще са достатъчни за стартирането на бизнеса и ще се разпределят както следва: § наем за първите месец и половина (времето за ремонт) 37 500 лв. § разходи за ремонтна дейност (материали и труд) 23 000 лв. § реклама 40 000 лв. § първоначално зареждане с продукти 40 000 лв. ОБЩО ПЪРВОНАЧАЛНИ РАЗХОДИ: 140 500 лв.
7.1 Прогноза за приходите и разходите при най – добрия възможен случай
Финансов план - месечни приходи и разходи
Финансовият план е съставен при следните изходни данни: § брой места в ресторанта 80 § средна натовареност 80% § среден брой клиенти на ден 64 души § средна цена на поръчката на един клиент 150 лв. § приблизителна себестойност на вложените продукти около 40% от цената на поръчката 60 лв. § среден оборот на ден 9600 лв.
Прогноза за приходите и разходите за първите 3 години
Прогнозата е направена при изходно предположение за 5% - ен ежегоден ръст на оборота.
7.2 Прогноза за приходите и разходите при средни показатели
Финансов план - месечни приходи и разходи
Финансовият план е съставен при следните изходни данни: § брой места в ресторанта 80 § средна натовареност 60% § среден брой клиенти на ден 48 души § средна цена на поръчката на един клиент 150 лв. § приблизителна себестойност на вложените продукти около 40% от цената на поръчката 60 лв. § среден оборот на ден 7200 лв.
Прогноза за приходите и разходите за първите 3 години Прогнозата е направена при изходно предположение за 5% - ен ежегоден ръст на оборота.
7.3 Прогноза за приходите и разходите при най – лошия възможен случай
Финансов план - месечни приходи и разходи
Финансовият план е съставен при следните изходни данни: § брой места в ресторанта 80 § средна натовареност 30% § среден брой клиенти на ден 24 души § средна цена на поръчката на един клиент 150 лв. § приблизителна себестойност на вложените продукти около 40% от цената на поръчката 60 лв. § среден оборот на ден 3600 лв.
Прогноза за приходите и разходите за първите 3 години
|
![]() |
Тест по маркетинг имениджмънт на транспорта
изпитен тест по Маркетинг за Студенти от 4 курс Тест за изпита по транспортен маркетинг и мениджмънт във ВТУ "Тодор Каблешков". Въпросите имат само един верен отговор.
![]() ![]() ![]() 39
7
1
11 мин
31.07.2013
|
![]() |
Тест по маркетинг за 4-ти курс
изходен тест по Маркетинг за Студенти от 4 курс Семестриален изходен тест за изпит по маркетинг, провеждан в УНСС, включващ всякакъв тип въпроси по целия материал за студенти 2-ри курс. Съдържа 25 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
![]() ![]() 25
30
1
6 мин
12.07.2013
|